• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Spotkanie z Marią Pakulnis

wieczór pełen emocji i refleksji.

3 marca w pięknych i nastrojowych wnętrzach Zamku Królewskiego w Niepołomicach mieliśmy zaszczyt gościć wybitną aktorkę teatralną i filmową Marię Pakulnis. Licznie zgromadzoną publiczność przywitała Dyrektor Biblioteki Publicznej w Niepołomicach Joanna Lebiest, przedstawiając zebranym naszego gościa. 

Maria Pakulnis pochodzi z Giżycka -  tam jedenaście lat po wojnie przyszła na świat. W Giżycku  również w 1976 roku ukończyła Liceum Pielęgniarskie,  a następnie w Warszawie Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza. Debiutowała w czasie studiów, rolą w filmie Dolina Issy (1982) w reżyserii Tadeusza Konwickiego. Jest laureatka wielu znamienitych  nagród, w tym Złotego Orła, za drugoplanową rolę w „Johnnym” – jest to najbardziej prestiżowa nagroda filmowa w Polsce.

Spotkanie poświęcone było niezwykle poruszającej książce „Moja nitka”, czyli wywiadowi rzece, który z aktorką przeprowadziła Dorota Wodecka. Rozmowę podczas spotkania prowadził Andrzej Kurdziel. 
Książka, która ukazała się w 2023 roku, to szczera i głęboka rozmowa o życiu, które nie zawsze było łatwe, ale które Maria Pakulnis przyjęła z odwagą i godnością.  Nie są to niewiele znaczące opowieści o modzie, strojach, czerwonych dywanach itp. Aktorka opowiada w niej o swojej młodości na Mazurach, trudnym dzieciństwie, pierwszych krokach w zawodzie aktora, wielkiej miłości do Krzysztofa Zaleskiego oraz bolesnej stracie męża. W „Mojej nitce” znajdziemy także refleksje o przemijaniu, samotności, ale i radości życia, o sztuce, teatrze i filmie, a także o tym, co daje nam siłę w najtrudniejszych momentach.

Podczas spotkania Maria Pakulnis z ogromną szczerością i emocjonalnym zaangażowaniem dzieliła się swoimi doświadczeniami, wspomnieniami i przemyśleniami. Jej opowieści były pełne ciepła, mądrości i humoru, a jednocześnie poruszały do głębi. Szczególnie wspomnienia o nauczycielce języka polskiego Krystynie Drab, która zauważyła u pani Marii talent aktorski i namówiła ją do zdawania egzaminu do Szkoły Teatralnej. Aktorka nazywa ją „drugą mamą” i jak mówi będzie „wychwalać ją do końca życia”. Nie brakło również anegdot związanych  właśnie z egzaminem na studia aktorskie,  jak i niecodziennych (czasami zabawnych) zdarzeń po emisji serialu sensacyjnego „Ekstradycja”. Pani Maria tak zagrała rolę Nadieżdy Tumskiej, szefowej gangu, że jeszcze długo utożsamiano ją z odgrywaną (tak sugestywnie) rolą. To świadczy o ogromnej wrażliwości i talencie aktorskim. W każdej postaci, w którą się wcielała starała się odtworzyć portret psychologiczny. Ze wzruszeniem wspominała reżyserów, u których stworzyła wspaniałe kreacje, także te drugoplanowe.  

Publiczność słuchała w skupieniu, zadawano również pytania o aktorstwo i życie prywatne Pani Maria chętnie odpowiadała na pytania publiczności,  dzieliła się swoimi refleksjami i wspomnieniami, a każde jej słowo niosło ogromną mądrość i autentyczność. Jak sama mówi jest wdzięczna losowi za to jakich ludzi spotkała na swojej drodze, jacy ludzie „rzucili do niej swoja nitkę” i cieszy się, że być może w jej życiu inni ludzie odnaleźli kawałek swojego. 

Po rozmowie był czas na autografy, wspólne zdjęcia i krótkie rozmowy z Marią Pakulnis, która z wielką serdecznością podchodziła do każdego z uczestników.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami tego wieczoru! Jeśli jeszcze nie mieliście okazji przeczytać „Mojej nitki”, serdecznie polecamy – to książka, która zostaje w sercu na długo.

Ewa Korabik