• Aktualność
  •  
  •  

Wielcy kochankowie. Najsłynniejsze pary w tekstach literatury

Klub Czytelnika

Majowe spotkanie Klubu Czytelnika odbyło się 20 maja 2025 r. Temat naszych rozważań brzmiał: Wielcy kochankowie. Najsłynniejsze pary w tekstach literatury.

Na przestrzeni epok spotkaliśmy się z różnorodnymi koncepcjami miłości, uczuć oraz więzi. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu ich przeżywania. Literatura, filmy, sztuka pokazują, jakim zmianom ulegały style pisania oraz mówienia o tych emocjach. Łatwo zauważyć, że w każdej epoce panował inny model par kochanków, małżonków, osób zafascynowanych wspólnym uczuciem. Klubowiczki na podstawie przeczytanej literatury omawiały historie słynnych par zakochanych. 

Pary te tworzyli ludzie znani: królowie, władczynie, wodzowie i piękne arystokratki oraz pisarze, poetki, a także uczeni i filozofowie. Panie zafascynowane były publikacjami dotyczącymi niezwykłych par naukowców: Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie, Alberta Einsteina i Milevy Marić, Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza.

Czytelniczki stwierdziły, że miłość ludzi o wielkich umysłach, naukowców, intelektualistów była zawsze bardzo skomplikowana i burzliwa, często pełnego poświęcenia i wyrzeczeń. Panie rozmawiały o dziejach znanych par pochodzących z kręgów rodzin królewskich i arystokracji. Ich romanse miały potężny wpływ na losy narodów, cesarstw, wielkich imperiów. Związki te pełne były zakazanych uczuć, politycznych intryg. Często kończyły się zdradą, obojętnością a nawet śmiercią. Wystarczy zapoznać się z losami znanych par: Kleopatra i Juliusz Cezar, Henryk VIII i Anna Boleyn, Edward VII i Pani Simpson oraz Karol III i Camilla, Harry i Megan. To tylko niektórzy bohaterowie historycznych romansów.

Na zakończenie Klubowiczki rozmawiały o parach kochanków ze świata filmu, muzyki, polityki. Wśród tych par widzimy mozaikę różnych emocji, postaw i namiętności. Jest też dla nich wspólny mianownik: ogromna chęć bycia ze sobą bez względu na okoliczności, zasady, czy konwenanse. Warto, zatem poświęcić czas na czytanie biografii nietuzinkowych osób i poznać ich prywatną stronę życia.

 

Wszystkim zainteresowanym polecamy literaturę tematu:
1. G. Bidwell - Rubaszny król Hall (Henryk VIII).
2. M. Benedict - Pani Einstein.
3. M. Czyńska - Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem.
4. D. Ducret - Żony dyktatorów.
5. L. Eduardao - Kochanki. O uwodzeniu, władzy, ambicji historie prawdziwe.
6. D. Goodwin - Wiktoria.
7. I. Kienzler - Caryca Katarzyna i król Stanisław. Historia namiętności.  
8. I. Kienzler - Kochanki ,księżne i królowe.
9. I. Kienzler - Poczet kochanek i metres władców Polski.
10. S. Koper - Sławne pary PRL.
11. J. Kwaśniewska - Pierwsza dama. Jolanta Kwaśniewska  w rozmowie z Emilią Padoł.
12. B. Leaming - Pani Kennedy. Lata zagubione w historii.
13. A. Seba - Ta kobieta. Wallis Simpson.
14. W. Szymborska, K. Filipowicz - Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy.
15. M. Śliwińska - Książę. Biografia Tadeusza Boya - Żeleńskiego.
16. B. Winklowa - Zofia i Tadeusz Żeleńscy.

Tekst: Marta Piotrowska