• Audiobooki

Tytuł: Leonardo da Vinci. Życie i dzieło

Autor: Eugene Muntz

Kategorie: Audiobooki

Błyskotliwy umysł Leonarda da Vinci od stuleci fascynuje miłośników sztuki i badaczy jego twórczości. Wszechstronne zainteresowania geniusza wzbudzały podziw już jemu współczesnych. Malarz, rzeźbiarz, wynalazca, teoretyk sztuki, naukowiec, anatom, architekt, muzyk, uczony każde z tych określeń pasuje do rozległych tematycznie zajęć renesansowego mistrza.

Książka prof. Eugenea Muntza (18451902), alzacko-francuskiego historyka sztuki specjalizującego się we włoskim renesansie, to wnikliwa, kompleksowa i rzetelna biografia Leonarda da Vinci.

Tom pierwszy przedstawia dzieciństwo Leonarda, jego pierwsze dzieła oraz kształtowanie się uzdolnień i koncepcji malarskich. Objaśnia również wiele szkiców i dzieł mistrza, czerpiąc przy tym z autorskich tekstów samego artysty. Ponadto sporo uwagi poświęca szkole mediolańskiej, władzy Sforzów, akademii Leonarda oraz procesom tworzenia niektórych dzieł malarskich i rzeźbiarskich.

Tom drugi opisuje poglądy religijne mistrza, jego dokonania naukowe, a także wątek związany z wiedzą tajemną w jego życiu. Obszernie przedstawia upadek rządów Ludovica il Moro, jak również powstanie "Mony Lisy", najsłynniejszego portretu w historii światowego malarstwa. Liczne wątki biograficzne, z poruszającym rozdziałem zawierającym cytaty z testamentu artysty, pozwalają nieco bliżej poznać jego naturę i stosunek do otaczających go osób patronów, uczniów i innych artystów.