poniedziałek, 25 lutego 2019 r.
W niezwykłej scenerii, bo w komnatach zamku królewskiego, a ściślej w Muzeum Niepołomickim odbyło się 20 lutego 2019 r. spotkanie Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic.
W czasie spotkania mieliśmy okazję obejrzeć ekspozycję cennego dla naszego miasta znaleziska – biżuterii i siekierki z brązu z IV okresu epoki brązu. Przedmioty te wykopane zostały przypadkowo przez pana Antoniego Siwka w przydomowym ogródku w 2001 roku. Tego typu odkrycia należą do rzadkości, dlatego są tym bardziej cenne.
Na odnaleziony w Niepołomicach skarb składają się 63 przedmioty. Większość stanowią nagolenniki (prawdopodobnie), są też skrętki z drutów mniejsze – są to albo bransolety albo jakiś rodzaj spinek do włosów oraz dwie bardzo cenne bransolety większe noszone najprawdopodobniej powyżej łokcia, walcowane zakończone po obu stornach spiralnymi tarczkami. Jedynym przedmiotem użytkowym jest siekierka (z tuleją, siodełkowata). Przedmioty te są koloru zielonego, to znaczy, że są pokryte tzw. patyną szlachetną. Ilość i rodzaj przedmiotów dowodzi tego, że należały do kogoś majętnego. Obecnie w Polsce znajduje się 4 – 5 sztuk odnalezionych takich (większych) bransolet z czego dwie pochodzą z Niepołomic. W miejscu znalezienia skarbu natrafiono na osadę Celtycką, dowodzi to osadniczego trybu życia ówczesnych mieszkańców dzisiejszych Niepołomic.
Gościem specjalnym spotkania był zaproszony przez dyrektor Muzeum Niepołomickiego Marię Jaglarz - Szymon Pawlikowski – archeolog, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2004 roku pracownik Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Autor i uczestnik licznych badań i projektów archeologicznych zarówno na stanowiskach pradziejowych jak i postindustrialnych, postmilitarnych oraz miejscach walk i męczeństwa. Pan Szymon dla ponad 40 osobowej widowni wygłosił wykład pt. „Znajduję starożytności bardzo piękne…”. W barwny i dowcipny zarazem sposób przedstawił postać Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, której to zawdzięczamy możliwość podziwiania kolekcji największych skarbów zgromadzonych w muzeach w całej Polsce. Również w naszym muzeum znajduje się wystawa zabytków sztuki starożytnej z kolekcji książąt Czartoryskich pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Rodziny Potockich z Krzeszowic, które można było oglądać w Arsenale Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Dzięki temu mogliśmy podziwiać przedmioty kultury egipskiej, rzymskiej, greckiej m.in. posągi i reliefy sarkofagowe oraz biżuterię i eksponaty rzemiosła artystycznego.
Na spotkaniu nie mogło oczywiście zabraknąć pana Antoniego Siwka, któremu to właśnie zawdzięczamy to niezwykłe archeologiczne znalezisko nazwane „skarbem z Niepołomic”.