Barwy na szkle - Lampiony

Zajęcia popołudniowe

Podczas zajęć 30 października „Podróże w literacki świat” dla grupy 7-9 latków przybliżyliśmy sobie szczególny czas jakim jest Święto Zmarłych. Pomocą w rozmowie  posłużyła nam książka " Najpiękniejsze polskie tradycje" i "Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne" z serii książek Ocalić od zapomnienia. Odczytaliśmy fragmenty o Święcie Wszystkich Świętych i Święcie Zmarłych, z wspomnieniem Dziadów-pogańskiego obrządku, będącego inspiracją do napisania dramatu Adma Mickiewicza, pod tą sama nazwą. Prezentacja multimedialna o Święcie Zmarłych w różnych zakątkach świata zaciekawiła uczestników zajęć. Wielkie latawce w Gwatemali, chlebki guagua w Ekwadorze czy japoński taniec rytualny Bon-odori przybliżył nam różnorodność kulturową na świecie.

W drugiej części zajęć robiliśmy lampiony ze słoików. Wpierw dzieci stworzyły swój szablon, który po włożeniu do słoika był bazą do kopiowania. Na szklanych ścianach pojawiły się gwiazdy, księżniczki rodzina czy wymyślne zawijasy. Jednak największą przyjemnością stały się niekontrolowanie spływające farby, które w dzieciach wyzwoliły kreatywność. Na koniec zajęć każdy lampion zyskał nową odsłonę, zapalone zostały w nim świeczki a w bibliotece na krótką chwilę zrobiło się ciemno.

Mamy nadzieję, ze lampiony rozświetlą dzieciom szybko nadchodzące wieczory i umilą jesienny czas.