• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Klub Poszukiwaczy Historii Niepołomic

film z 1983 r. "Niedziela w Niepołomicach"

Dosyć nietypowy przebieg miało ostatnie spotkanie Klubu Poszukiwaczy Historii Niepołomic, które odbyło się 15 maja.Tym razem zaprosiliśmy na projekcję filmu dokumentalnego z 28 kwietnia 1983 roku pt. „Niedziela w Niepołomicach”.
 

Kopia filmu nakręconego przez Telewizję Polską w 1983 r. do tej pory znajdowała się w posiadaniu jednego z mieszkańców Niepołomic, który zgodził się podzielić nią ze wszystkimi miłośnikami historii naszego miasta. „Niedziela w Niepołomicach” to krótka migawka ukazująca świąteczny wypoczynek niepołomiczan. Akcja filmu toczy się głownie na niepołomickim rynku oraz w Zamku Królewskim.

Główni bohaterowie to mieszkańcy, wśród nich Tadeusz Biernat – założyciel i wieloletni dyrektor niepołomickiego Liceum, patron Biblioteki Publicznej w Niepołomicach. Profesor Biernat stojąc na Rynku w ciekawy sposób opowiada historię Niepołomic, a słucha tej opowieści liczne grono niepołomiczan. Uczestnicy naszego spotkania w czasie projekcji rozpoznawali wśród nich znajome twarze, często już nieżyjących bliskich, lub siebie samych, młodszych o 36 lat. To taka podróż sentymentalna, do miejsc, które obecnie już tak nie wyglądają.: „kocie łby” na rynku, bar „Pod Żubrem” z nieodłącznym panem Janem Czajką, kino „Bajka” czy zakład fotograficzny pani  Słowikowej.  Nie tylko to było niespodzianką dla przybyłych gości. Myślę, że prawdziwą ucztą dla ducha była opowieść prof. Tadeusza Biernata.

Natomiast na dziedzińcu Zamku Królewskiego mogliśmy obejrzeć pokazy sztuk walki w wykonaniu żołnierzy z 6. Batalionu Powietrzno-Desantowego stacjonującego w Niepołomicach, występ ludowej grupy śpiewaczej oraz koncert zespołu z Gminnego Ośrodka Kultury w Niepołomicach.

W czasie filmu wypowiadają się: Naczelnik Miasta i Gminy Józef Dziadoń, który opowiada o ówczesnych Niepołomicach i sprawach z jakimi się zmagają, Piotr Warian – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, który oprowadza po ekspozycji sztuki nieprofesjonalnej liczącej 580 obrazów i rzeźb, pani Halina Słowikowa – prowadząca jedyny wówczas w mieście zakład fotograficzny.  Janusz Jagła i Janusz Biernat ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej poruszają natomiast temat zanieczyszczenia miasta i puszczy przez niedaleki nowohucki Kombinat.

Z nostalgią i uśmiechem śledziliśmy wyścig rowerowy ulicami miasta. Na rowerach typu Jubilat, Wigry jak też zwykłych „kolarzówkach”,  młodzież eskortowana przez łazik milicyjny i karetkę pogotowia przemierzała uliczki wokół rynku. 

W tle nagrywanych kadrów miasto tętni życiem, a jego mieszkańcy wspólnie spędzają kwietniową, słoneczną niedzielę.

Film, który mieliśmy okazję oglądnąć jest jednym z dwóch odcinków nagranych tego roku (1983) w Niepołomicach przez Kazimierza  Kudronia i Krzysztofa  Konarzewskiego w ramach programu Telewizji Kraków „Niedziela w …”.  W zasobach Archiwum TVP Kraków znajduje się sporo interesujących filmów dokumentujących życie mieszkańców Niepołomic w latach 70 i 80-tych . Biblioteka poczyniła starania aby kopie tych pozycji programowych znalazły się w zbiorach regionalnych naszej placówki. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli znowu zaprosić państwa na kolejną porcję wspomnień.