piątek, 24 maja 2019 r.
Piąte w tym roku, ostanie przed wakacjami spotkanie Klubu Czytelnika odbyło się 14 maja 2019 r. Nasza dyskusja pod hasłem „Krakowem zachwyceni…” została poświęcona najciekawszym publikacjom dotyczącym Krakowa, jego historii, kultury i literatury.
Klubowiczki po przeczytaniu wielu interesujących książek dotyczących naszego miasta, określiły, że Kraków to przestrzeń dla wielu artystycznych inicjatyw. Portretowany przez pisarzy, opiewany przez poetów, zapisał się w świadomości czytelników, jako miasto artystów, literackich salonów, skarbnica kultury i narodowych pamiątek – miasto roztaczające niezwykły czar, wręcz magiczne.
Kto choć raz odwiedził Kraków, posiadł z tym miejscem szczególną więź. Magiczny, tak często określa się zabytkowe miasto i nie ma w tym ani grama przesady. Podczas dyskusji przypomniałyśmy ważny fakt, że Kraków jest siódmym miastem na świecie, które uzyskało elitarny tytuł: Miasto Literatury Unesco. To właśnie dzięki temu tytułowi, Kraków zyskuje prestiż i znaczenie na świecie, jak również nowe możliwości kreatywnego rozwoju związanego z literaturą. Niewątpliwym atutem były związki Krakowa z polskimi noblistami w dziedzinie literatury - Wisławą Szymborską i Czesławem Miłoszem.
Warto zauważyć, że w Krakowie działa Instytut Książki, najważniejsza, publiczna instytucja promująca rodzimą literaturę na świecie. Tu odbywają się największe krajowe Targi Książki. Tu wreszcie mają swoje siedziby renomowane wydawnictwa: Wydawnictwo Literackie, ZNAK, a 5, Ha!art, Karakter i wiele innych. W mieście działało i działa wielu twórców: Tadeusz Kantor, Stanisław Lem, Andrzej Wajda, Adam Zagajewski, Julian Kornhauser. Nie sposób wymienić wszystkich artystów i niezwykłych ludzi związanych z Krakowem…. Zachęcamy wszystkich do przeczytania biograficznych publikacji o tych wspaniałych postaciach.
W księgarniach i bibliotekach nie brakuje literatury poświęconej historycznej stolicy Polski. Niepołomicka biblioteka również posiada ciekawą kolekcję książek dotyczących Krakowa (tzw. Cracoviana).
Z sentymentem Klubowiczki oglądały książki i albumy pełne starych fotografii Krakowa. Te pożółkłe zdjęcia i pocztówki odsłaniają przed nami radości, troski, dążenia i zwykłą codzienność mieszkańców grodu Kraka, ułatwiając jednocześnie poznanie Krakowa XXI wieku.
O czym Klubowiczki dowiedziały się z tych książek? O charakterystycznych miejscach, barwnych postaciach, głośnych wydarzeniach historycznych, politycznych, kulturalnych, gospodarczych, obyczajowych, kryminalnych.
O znaczących ludziach i miejscach, nie rzadko będących sceną epokowych dla Krakowa wydarzeń. Polecamy również wszystkim współczesne powieści kryminalne i obyczajowe z Krakowem w tle. Zobaczmy to miasto z innej strony, niż ta prezentowana w przewodnikach turystycznych.
Oto niektóre z nich:
- Marcin Fabiański Złoty Kraków
- Joanna Olczak-Ronikier Wtedy. O powojennym Krakowie
- Agnieszka Chłosta - Sikorska Kraków i jego mieszkańcy w latach 1945-1947
- Krzysztof jakubowski Kawa i ciastko o każdej porze dnie. Historia krakowskich kawiarni i cukierni oraz Kraków pod Ciemna Gwiazdą
- Henryk Halkowski Żydowski Kraków. Legenda i Ludzie
- Rafał Jabłoński Kraków. Historia Żydów
- Henryk Łukasik Kraków Obronny. Fortyfikacje -oblężenia-bitwy
- Mieczysław Czuma Pępek swiata nazywa się Kraków
- Adrianna Ginał Stacja Kraków
- Katarzyna Zimmerer Kronika okupowanego miasta
- Wanda Mossakowska Kraków na starej fotografii
- Jacek Purchla Kraków w Europie Środka
- Mariusz Wollny Kacper Ryx
- Maryla Szymiczkowa Tajemnica domu Helców
- Lucyna Olejniczak Kobiety z ulicy Grodzkiej
- Andrzej Pilipiuk Kuzynki
- Marcin Świetlicki Dwanaście
- Anna Brzezińska Córki Wawelu