• Aktualność Relacje
 •  
 •  

Książki z dreszczykiem emocji….

Klub Czytelników

„Książki z dreszczykiem emocji, czyli thrillery, kryminały i powieści psychologiczne” - to temat dyskusji na spotkaniu KLUBU CZYTELNIKA, które odbyło się 17 września 2019 r. 

Pierwszą część spotkania Klubowiczki poświęciły rozmowom o szeroko pojętym zjawisku psychologizmu obecnym w klasycznej literaturze oraz we współczesnych powieściach, kryminałach i thrillerach. Czytelniczki rozmawiały o początkach powieści psychologicznej datujących się na wiek XIX. Jak, wiemy to czas dynamicznego rozwoju psychologii, psychoanalizy i wzrostu zainteresowań pisarzy jednostką zagubioną w nowym świecie postępu i cywilizacji. To właśnie wtedy zaczęto skupiać się w literaturze pięknej na wnętrzu bohatera, ograniczono do minimum tło społeczno-obyczajowe, prezentując czytelnikowi osobowość postaci, jej wybory, decyzje, sposoby odczuwania świata. Panie przypomniały znakomite utwory mistrzów powieści psychologicznych, a tworzyli w tym okresie Dostojewski, Tołstoj, Żeromski i wielu innych.

W XX wieku możemy zaobserwować nowy nurt w powieściopisarstwie i filozofii - egzystencjalizm, czyli próbę uchwycenia psychiki ludzkiej w jej jednostkowości i niepowtarzalności. Tu czytelniczki wspomniały twórczość J. P. Sartre’a, Marcela Prousta, Virginii Woolf, Jamesa Joyce’a. 

Klubowiczki słusznie zauważyły, że dzisiaj powieść korzysta z najnowszych teorii psychologicznych, stara się środkami artystycznymi wniknąć w nasz umysł, lecz nie stawia sobie zadania rozwiązywania problemów, jak nauka, lecz raczej pyta o naszą psychikę. Prezentuje charaktery bohaterów, ujawnia mechanizmy funkcjonowania ich psychiki, ich emocje i postrzeganie, korzystając z coraz bardziej z wysublimowanego medium, jakim jest powieść psychologiczna.

Dlaczego thriller psychologiczny długo nie daje o sobie zapomnieć  i szokuje nawet przez wiele dni po przeczytaniu?  Znamy już odpowiedź! To gatunek, który nie przeraża demonami, duchami czy zjawiskami paranormalnymi. Mroczne tajemnice, zatuszowane zbrodnie z przeszłości, wydarzenia, których nikt nie powinien być świadkiem oraz amoralne decyzje bohaterów, tajemnicze morderstwa, niespodziewane zwroty akcji, wojny gangów i charyzmatyczni detektywi, sędziowie, to wszystko sprawia, że z każdym kolejnym rozdziałem książki czujemy dreszczyk emocji  i coraz większą ciekawość, a kiedy dotrzemy już do zakończenia, uświadamiamy sobie, że nic w fabule nie było, takie jak się wydawało….

Czytelniczki dyskutowały nad kwestią: Jak napisać powieść psychologiczną? Wspólnie uznały, że podstawą jest ewidentnie znajomość psychologii. Nie chodzi tu jednak o ukończenie specjalistycznych studiów, czy znajomość wszystkich dzieł Freuda, lecz o świadomość tego, jak zachowują się ludzie i w jaki sposób przeżywają dane sytuacje.  Wszystkich miłośników powieści psychologicznej, tej dawnej i współczesnej zapraszamy do niepołomickiej biblioteki. Niech zachwyci Państwa bogactwo tego gatunku, jego otwartość na inne rodzaje, jak melodramat, powieść obyczajowa, a przede wszystkim kryminalna.  

Polecamy wszystkim następujące tytuły:

 1. Diane Chamberline  Chcę cię usłyszeć , Kłamstwa
 2. Jodi Picoult W naszym domu , Krucha, jak lód
 3. Elena Ferrante  Genialna przyjaciółka
 4. Charlotte Link  Złudzenie, Decyzja, Ostatni ślad 
 5. Guliame Musso  Apartament w Paryżu, Będziesz tam?
 6. B. A. Paris  Na skraju załamania, Za zamkniętymi drzwiami
 7. A.J. Finn  Kobieta w oknie
 8. J.P.  Delaney Lokatorka, W żywe oczy
 9. Remigiusz Mróz Nieodgadniona
 10. Olga Tokarczuk Prawiek i inne czasy, E.E. 
 11. Katarzyna  Puzyńska Motylek
 12. Alice Sebold Szczęściara, Nostalgia anioła
 13. Hanya Yangihara Małe życie 
 14. Haruki Murakami Tańcz, tańcz, tańcz

I nawet jeśli wymienione w tym zestawieniu powieści psychologiczne są fikcją, to wcale nie znaczy, że nie przedstawiają opowieści, które mogłyby się wydarzyć naprawdę  - w końcu kto wie, do czego człowiek naprawdę  jest zdolny?