• Aktualność Relacja
  •  
  •  

„Ludzie i góry”

kwietniowe spotkanie Klubu Czytelnika

Czwarte w tym roku spotkanie Klubu Czytelnika odbyło się 9 kwietnia 2019 r. Tym razem nasza dyskusja poświęcona została najciekawszym i przede wszystkim najnowszym publikacjom dotyczących  himalaistki, alpinistyki, taternictwa oraz ludzi związanych z tymi dziedzinami.                                                                           

Klubowiczki po przeczytaniu wielu wspaniałych książek, mówiących o wyprawach wysokogórskich i ich niezwykłych uczestnikach, poświęciły początek spotkania rozmowom dającym odpowiedź na wiele nurtujących nas ciągle pytań:
Po co ludzie idą w te niebezpieczne góry?
Czego tak naprawdę właśnie tam szukają?  
Czy himalaiści nie boją się śmierci?
Dlaczego ludzie ryzykują swoje życie, by zdobyć szczyt jakiejś góry?  
Naszym zdaniem, to czego ludzie szukają w górach zależy od tego, jacy są w rzeczywistości. Co ich definiuje. Cechy. Charakter. Osobowość. Predyspozycje. I to, jakie cele stawiają sobie nie tylko podczas aktywności, ale i w życiu. Romantyk i filozof będzie szukał w górach wyższych wartości, przeżyć duchowych i reagował na piękno wrażliwie.  Artysta będzie szukał natchnienia i inspiracji. Natomiast człowiek pełen determinacji, uporczywości i chęci rywalizacji, zawsze będzie szukał wyzwań. Góry będą dla niego wyzwaniem, sportem ekstremalnym. Wyzwania stawiają sobie ludzie, którzy chcą często udowodnić sobie, innym, światu, że coś jest możliwe, co wydaje się niemożliwym dla zwykłego człowieka. To właśnie tacy ludzie łamią schematy, pokonują bariery w postaci lęków, strachu, stresu. Każdy z nich ma ducha walki. Liczą dystans, który przebyli, czas dotarcia na szczyt i porównują się z innymi.  Dlatego góry to wyzwanie. Kto pierwszy dotrze w zimie na K2? W jakim czasie pokonamy Grań Tatr Zachodnich?  Kto będzie pierwszy na mecie podczas biegu po Górach Sowich?         

Nie zabrakło również rozmów o ludziach, którzy idą w góry by ratować ludzkie życie. Inspiracją do dyskusji stała się dla Klubowiczek książka pt. „T.O.P.R. Żeby inni mogli przeżyć” autorstwa Beaty Sabały -Zielińskiej. Tę pozycję wszystkim polecamy szczególnie!  

Na zakończenie rozmawiałyśmy o himalaiście, Simonie Moro.Trener pływania, oficer włoskiej armii i bibliotekarz znany ze zdobycia w brawurowy sposób wielu ośmiotysięczników, ale i też z bohaterstwa. Jest laureatem nagrody Fair Play za to, że zrezygnował ze zdobycia szczytu Lhotse, by ratować innego himalaistę. W swojej książce pt. „Zew lodu” Simone Moro opowiada o ludziach, którzy byli jego mistrzami. Jednym tchem wymienia Jerzego Kukuczkę, Artura Hajzera  oraz Artura Zawadę. Warto przypomnieć, że to właśnie S. Moro wypowiedział znane słowa: „Chodzimy w góry, bo są. My nie chodzimy tam, żeby zginać. Tylko po to, żeby żyć.”           

Klubowiczek określiły, że góry to strefa dla tych, którzy lubią zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi. W górach trzeźwo się myśli i nieistotne jest czy to w Himalajach, Pirenejach, czy w Tatrach, Bieszczadach. Ważne, że się jest w obecności gór i bliskości natury. Ludzie idą w góry, by odpocząć, usłyszeć własne myśli, spotkać innych lub poszukać ciszy i samotności. 

Książki o górach, o historii himalaizmu, alpinizmu, o ludziach z tą dziedziną związanych, zajmują szczególne miejsce w naszej bibliotece. Wiele osób lubi chodzić po górskich szlakach, ale jeszcze więcej osób uwielbia czytać lektury o wysokogórskich wyprawach.

 

Polecamy, więc Państwu książki, które koniecznie trzeba przeczytać. Gotowi? To wychodzimy na szlak:

Mariusz Sepioło - Himalaistki, Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu
Bartek Dobroch - Broad Peak.Niebo i Piekło, Artur Hajzer. Droga Słonia                                                             
Adam Bielecki - Spod zamarzniętych powiek                                                                                                       
Monika Witkowska - Everest. Góra gór
Olga Morawska - Góry na opak. Rozmowy o czekaniu                                                                                             
Jacek Hugo-Bader - Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak                                                                                 
Ewa Matuszewska - Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze                                                               
Krzysztof Bzowski - Korona polskich gór                                                                                                                     
Don Graydon - Góry. Wolność i przygoda
Michał Jagiełło - Wołanie w górach. Wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach
Piotr Pustelnik - Ja, pustelnik. Autobiografia
Artur Hajzer - Atak rozpaczy
Janusz  Kurczab  - Polskie Himalaje