Magiczne kolory i liście

Lekcja biblioteczna

15 października 2019 roku dzieci z zerówki Szkoły Podstawowej nr 1 w Niepołomicach im. Tadeusza Kościuszki, podczas spotkania w Bibliotece Publicznej przekonały się, że między regałami bibliotecznymi może wydarzyć się wiele niezwykłych rzeczy. Dzieci poznały całą Bibliotekę: Dział dla Dorosłych, Czytelnię, LAS i Mediatekę - gdzie dowiedziały się, co mogą jeszcze wypożyczać poza książkami w Bibliotece. Zwiedzanie zakończyliśmy w Galerii Książki dla Młodych. Tam przyszli czytelnicy poznali zasady zapisów do Biblioteki i wypożyczania książek. Kiedy już wygodnie rozsiedli się w kąciku czytelniczym zaczęliśmy omawiać temat lekcji bibliotecznej – ''Magiczne kolory i liście''. Dzieci opowiadały z czym kojarzy im się Jesień, czym się charakteryzuje, jak zmienia się pogoda wraz z nadejściem tej pory roku. Oglądały i nazywały dary Jesieni. Zdecydowały, że barwą dominującą w październiku jest pomarańcz, dlatego wykonaliśmy mały eksperyment i stworzyliśmy go sami. Za pomocą wody, bibuły żółtej i czerwonej i oczywiście słów: „czary-mary”, otrzymaliśmy wspaniały pomarańczowy kolor.

Ponieważ Jesień to czas sprzyjający zadumie i rozmyślaniom, pani bibliotekarka przeczytała dzieciom piękną opowieść o życiu i przemijaniu pt. „Jesień liścia Jasia” autorstwa Leo Buscaglia. Omówiliśmy treść książki wspólnie uznając przemijanie za nieodzowną część życia.

Na zakończenie lekcji bibliotecznej dzieci wykonały – Sowę ubraną w magiczne piórka z jesiennych liści, otrzymały w prezencie od Biblioteki kolorowe książeczki i obiecały często nas odwiedzać.