• Aktualność Relacje
  •  
  •  

"Magiczny świat" w obrazach Anny Tylki

otwarcie wystawy

29 listopada 2019 r. w Laboratorium Aktywności Społecznej odbyło się otwarcie wystawy „Magiczny Świat” Anny Tylki.

Artystka – Anna Tylka urodziła się w Krakowie. Naukę malarstwa rozpoczęła w Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie kontynuowała ją w Szkole Rysunku i Malarstwa w Krakowie, pod okiem artystów malarzy m.in. prof.  Mirosława Sikorskiego oraz dr Kingi Nowak.  Pani Anna ma za sobą kilkanaście wystaw indywidualnych (ostatnia w Galerii Konsulatu Generalnego w Monachium) jak również kilkunastu wystaw zbiorowych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Co roku bierze udział w wystawach organizowanych przez Związek Polskich Artystów Plastyków w Krakowie: „MAŁY FORMAT" w Galerii Rven na Kazimierzu oraz w wystawie Bożonarodzeniowej w Pałacu Sztuki na Placu Szczepańskim.

Dzięki obrazom Anny Tylki pomieszczenia Biblioteki i LAS-u zmieniły się w magiczną przestrzeń, w rajskie ogrody. Na ścianach widać kolorowe motyle, ptaki, mnóstwo niezwykłych roślin, zwierząt i baśniowych postaci. Prace ukazują fantazyjne kompozycje, powstałe z potrzeby przedstawienia na płótnie barwnego i bogatego świata jej wyobraźni. W swoim malarstwie używa bogatej gamy kolorów, ale unika koloru czarnego, który jest dla Niej barwą przygnebiającą. „Malując obrazy wprowadzam się w pozytywny nastrój” – mówiła na wernisażu Artystka i właśnie ten dobry nastrój przelewa na swoje obrazy, które emanują spokojem, dobrą energią, odczuwaną już w chwili przekraczania progów Biblioteki i LAS-u. 

Mikołaj Dąbrowski, wykładowca w Krakowskiej Szkole Rysunku i Malarstwa w opisie twórczości pani Anny pt. „Świat jak pyłek kwietny” pisze: „Anna Tylka pracuje instynktownie i impulsywnie, (…) coraz częściej prace zaczynają być tworzone z wyobraźni, za pomocą intuicyjnie dobranego i zmieniającego się jak w kalejdoskopie koloru, z chęci uchwycenia na płótnie tętniącego życiem roślin i zwierząt rajskiego ogrodu. (…) Ten wirujący korowód plam barwnych i niesionych przez nie znaczeń to świat tęskliwy, krajobraz z marzenia sennego, rzeczywistość przebrana w szaty niecodzienne.”

Piątkowy wernisaż uświetniła swoim muzycznym występem przyjaciółka Anny Tylki - Jadwiga Leja, flecistka. W Jej kilkuminutowym repertuarze znalazły się takie utwory jak „The Winner Takes It All” Abby,  „Por una Cabeza” Carlosa Gardela, czy „Besame Mucho” Cesarii Evory. To był wyjątkowy wieczór w otoczeniu pięknych obrazów i nastrojowej muzyki.

Do połowy stycznia 2020 roku w niepołomickiej Bibliotece i w LAS-ie będzie „magicznie” i kolorowo. Zapraszamy w godzinach pracy naszych placówek.