Moja pierwsza, samodzielnie wykonana książka

Turkusowe przedszkole

Dnia 21.11.2019 r. odwiedziły nas dzieci z Turkusowego przedszkola. Przedszkolaki zwiedziły pomieszczenia biblioteki, które jak się okazało dla większości z nich były już doskonale znane.

Rozmawialiśmy o szacunku do książek i o potrzebie zachowania ciszy w bibliotece. Następnie przeczytane zostało opowiadanie: „Jak Jeżyk i Miś odkurzali gwiazdy” ze zbioru opowiadań Siergieja Kozłowa „Jeżyk we mgle”. Wysłuchana historia stała się inspiracją do stworzenia przez dzieci własnego opowiadania i przeniesienia go na strony samodzielnie wykonanej książeczki. Dzieci otrzymały białe i kolorowe karteczki, kolorowy filc, bibułę, klej, nożyczki… i kredki. Z książeczek wystawały kolorowe piórka budzące ciekawość. Powstały opowiadania o policjancie, o drzewkach czy po prostu historie o treści znanej tylko maluszkom.

Pod koniec spotkania dzieci próbowały opowiedzieć innym o swoich książeczkach. Przedszkolaki w prezencie od biblioteki otrzymały drewnianą sówkę, która może im posłużyć jako zakładka do swojej pierwszej, samodzielnie wykonanej, książki.