• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Noc Bibliotek

wielkie święto bibliotek i czytania

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek, jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W tym roku pod hasłem "Znajdźmy wspólny język" w bibliotekach w całej Polsce czekały na czytelników specjalne wydarzenia - niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami.  

(Więcej informacji na temat tej akcji można znaleźć na stronie https://nocbibliotek.org/).

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach już po raz drugi przyłączyła się do Nocy Bibliotek. W programie znalazły się propozycje dla dzieci i dorosłych. 

Galeria Książki dla Młodych przygotowała moc atrakcji dla najmłodszych pod hasłem „Wioska Indiańska”. Gdy za oknem padał deszcz i zrobiło się ciemno, tłum dzieci wraz z rodzicami, odwiedził naszą bibliotekę. Twarze małych czytelników nabrały indiańskich barw a głowy przystroił indiański pióropusz.                                              

Pani Aneta Malisz, lokalna twórczyni koralikowej biżuterii, poprowadziła dla dzieci warsztaty tworzenia bransoletek, bryloków z motywem indiańskim. Mozolne nawlekanie koralików, wybieranie dodatków, form stworzyło dobrą atmosferę  współpracy rodzica z dzieckiem.  Kolejną atrakcją, cieszącą się uwagą, było tworzenie łapaczy snów z papierowych talerzyków i kolorowych wstążek i piórek a także malowanie kamieni. Jak to jest w prawdziwej wiosce indiańskiej, tak i u nas, stanęło tipi z „żywym” ogniem, które wyzwoliło w dzieciach pomysłowe zabawy m.in. ogrzewania rąk czy pieczenia ryby dla innych Indian. Wspólnie stworzony totem potwierdził charakter indiańskiego wieczoru.    

O godzinie 21.00 zgasło światło, ucichła wrzawa a dzieci zasiadły w wygodnych pufach. Krótka, multimedialna prezentacja o Indianach Północnej Ameryki, poszerzyła i utrwaliła wiedzę dzieci o tak ciekawych ludziach i ich kulturze. Jedna z młodych czytelniczek przeczytała nam fragmenty „Białego Mustanga” Sath-Okh. Dzieci wysłuchały również tradycyjnych indiańskich pieśni, które skłoniły ich do spontanicznego tańca. Na zakończenie wieczoru dzieci skupiły się przy ognisku, by posłuchać legendy o ogniu ze zbioru ”Legend indiańskich” wydawnictwa Purana.    

Podczas Nocy bibliotek, na młodych czytelników czekały książki do wypożyczenia, wybrane z księgozbioru, o tematyce bliskiej światu przyrody i zwierząt, legendy i książki przygodowe o tematyce indiańskiej.

Dla wszystkich, dużych i małych uczestników Nocy Bibliotek przygotowaliśmy również wspólna zabawę w "Podróż w przyszłość, czyli Niepołomice za 100 lat". Na ścianach Biblioteki można było zobaczyć zdjęcia przedstawiające różne miejsca w Niepołomicach sprzed 100 lat i obecnie oraz zaproponować jak mogłyby one wyglądać w przyszłości.

Natomiast w Laboratorium Aktywności Społecznej przez cały wieczór można było oglądać filmy dokumentalne o Niepołomicach z lat 70 i 80 – tych m.in. film pt. „Niedziela w Niepołomicach …”. Nasza Biblioteka od niedawna ma w swoich zbiorach kopie kilkunastu filmów nakręconych przez Telewizję Kraków w latach 70, 80 i 90-tych. Film pt. „Niedziela w Niepołomicach …” to krótkie migawki ukazujące świąteczny wypoczynek niepołomiczan. Akcja filmu toczy się głównie na niepołomickim rynku oraz w Zamku Królewskim. Dla niepołomiczan to wspomnienia, które miło znów przywołać. 

Dziękujemy wszystkim, którzy mimo deszczowego i zimnego wieczoru przybyli do naszej Biblioteki.