• Aktualność Relacje
  •  
  •  

OBRAZ (PO)RUSZA

wystawa prac Dariusza i Natalii Biegaj

26 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach i Laboratorium Aktywności Społecznej odbyło się otwarcie szczególnej wystawy. Szczególnej z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to wystawa dwójki artystów, ojca i córki, którzy po raz pierwszy wspólnie prezentują swoje prace. Po drugie, jest to pierwsza w Polsce wystawa z zastosowaniem nowoczesnej technologii Rozszerzonej Rzeczywistości (ang. Augmented Reality).

Na wystawie "OBRAZ (PO)RUSZA" prezentowane są prace malarskie Dariusza Biegaja wykonane techniką akrylu i olej na płótnie oraz animacje 2D autorstwa Natalii Biegaj zaprezentowane w formie ilustracji.

Dariusz Biegaj jest artystą plastykiem i projektantem. Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskał w 1988 r. Wcześniej ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej. Swoje prace malarskie prezentował na kilku wystawach w Polsce i USA. Od 2006 roku mieszkał i tworzył w Sztokholmie i Londynie. Obecnie Niepołomice są jego domem i miejscem pracy. Maluje przyrodę, architekturę i ludzi. Ulubioną techniką jest akryl i olej na płótnie. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach w Polsce, Austrii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i w USA. Współpracuje z galeriami w Polsce i za granicą.

Na wystawie można zobaczyć obrazy, które powstały w ciągu ostatnich pięciu lat. Motywem przewodnim jest natura, ale nie są to krajobrazy, artysta skupia się na szczególe, wychwytuje małe fragmenty większych kompozycji. Uwagę zwracają: staranna kompozycja, nasycona kolorystyka, kunszt pędzla artysty. „Realizm magiczny” - to termin, który najlepiej oddaje piękno obrazów Dariusza Biegaja.

Obok obrazów na wystawie prezentowane są animacje 2D Natalii Biegaj

Natalia Biegaj podobnie jak ojciec jest artystą plastykiem, absolwentką uczelni Central Saint Martins University of  the Arts London, gdzie ukończyła Animację Postaci. Już w czasie studiów rozpoczęła pracę animatora freelancera tworząc niezależne projekty oraz nawiązując współpracę z innymi twórcami, agencjami i korporacjami. Animacje, które tworzy to krótkie filmy, najczęściej wyreżyserowane i zaprojektowane przez siebie. Charakteryzują się one: techniką 2D, poklatkowością oraz odręcznym rysunkiem. Jej animacje wygrywały  międzynarodowe konkursy, były wyświetlane na ponad 20 festiwalach filmowych, wystawiano je w Europie, USA oraz Azji. Do jej klientów należą min.: The School of Life, University of Cambridge, Albertina Museum, British Library. 

Prezentowane na wystawie prace są okładkami filmów animowanych. Po nakierowaniu na nie urządzenia mobilnego z uruchomioną aplikacją MajorDesign można obejrzeć animacje. Na tym polega Rozszerzona Rzeczywistość – technologia łącząca obraz z filmem poprzez aplikację. 

Na wernisażu byli także obecni założyciele studia kreatywnego The MajorDesign Creative Agency z siedzibą w Wiedniu – Petra Varga i Gergo Fazekas - partnerzy i współtwórcy wystawy. Stworzyli oni aplikację The MAJORDESIGN AR APP, która umożliwia oglądanie obrazów i animacji poprzez nakierowanie urządzenia mobilnego na prezentowane prace.

Zapraszamy i zachęcamy do obejrzenia tej niecodziennej wystawy, codziennie do 17 maja br. w godzinach pracy Biblioteki Publicznej i LAS-u. 

Informacje i kontakt:
Dariusz Biegaj
Strona: www.dariuszbiegaj.com 
Facebook: fb.com/dariuszbiegajpaintings 
Instagram: @dariuszbiegajpaintings

Natalia Biegaj
Strona: www.nataliabiegaj.com 
Facebook: fb.com/nataliabiegajanimation
Instagram: @nataliabiegajanimation   

The MajorDesign AR App
Strona: www.themajordesign.com 
Facebook: fb.com/themajordesign 
Instagram: @majordesign