• Aktualność
  •  
  •  

Ostatnie "Podróże" w tym roku

Zajęcia popołudniowe

W środę 18 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie dzieci 5-6 letnich. Zajęcia rozpoczęliśmy piękną bajką p.t.: „Gwiazdka”. To opowieść o ‘’Czupieńkach”- sympatycznych skrzatach ubranych w charakterystyczne płaszcze i ogromne kapelusze. Mają one cienkie nóżki, długie ryjki i mieszkają w lesie w bajkowych domkach zawieszonych na drzewach. Stworzył je polsko-francuski duet: Gerard Moncomble – autor tekstu i Paweł Pawlak – ilustrator. Tekst i nastrojowe ilustracje tworzą szczególny klimat, przez co wszystko w tej opowieści jest niezwykłe. 

Pewnego zimowego wieczoru obok domu ‘’Czupieńków” spada gwiazda i od razu zaczyna tracić swój blask, ale Czupieńki robią wszystko, aby jej pomóc. Niestety nie działa ani cudowny napar z pokrzepidełka, ani opowiedziana piękna bajka, ani zabawna marionetka. Tylko czułością, siłą miłości i ciepła udaje się uratować gwiazdkę. W samą porę, bo właśnie za chwilę w Betlejem miał wydarzyć się wielki cud.

„Gwiazdka” to nie tylko baśniowa opowieść. To subtelna historia o tym, czym naprawdę są Święta Bożego Narodzenia. ‘’Czupieńki” wzruszają swoją wrażliwością i wiarą w moc przytulania.  Ta wiara z pewnością pokrzepiła i ogrzała niejedno małe serduszko słuchających tej historii dzieci. 

Przeczytana bajka i prezentacja multimedialna o tradycjach bożonarodzeniowych wprowadziła wszystkich uczestników w świąteczny nastrój. Dzieci wykazały dużą znajomość zwyczajów nadchodzących świąt, ponadto wywiązały się ciekawe dyskusje o panujących obyczajach świątecznych i oczywiście czekaniu na pierwszą gwiazdkę.

W dalszej części spotkania dzieci tworzyły piękne, białe gwiazdy z niepozornych torebek śniadaniowych.  Zabrały je ze sobą do domu razem z ciasteczkami w kształcie - nie mogło być inaczej - gwiazdek, które własnoręcznie udekorowały lukrem i kolorowymi cukiereczkami. Tym słodkim, świątecznym akcentem zakończyły się ostatnie w 2019 roku – „Podróże po dziecięcej literaturze”, tym samym Biblioteka już teraz zaprasza na następne zajęcia w styczniu.