• Aktualność
  •  
  •  

Oswoić wilka

Zajęcia biblioterapeutyczne

Dnia 27.11.2019 odbyły się kolejne zajęcia biblioterapeutyczne z grupą „Niedźwiadków” z Przedszkola Entliczek. Tym razem poruszyliśmy temat strachu i lęku.

Spotkanie rozpoczęło się rozmową o tym, czego dzieci się boją i jak reagują w takich sytuacjach. Strach jest bardzo potrzebną emocją, gdyż ostrzega nas przed niebezpieczeństwem. Można przed nim uciec albo stawić mu czoła. Na zajęciach przeczytaliśmy również „Opowieść o małym niedźwiadku, który boi się ciemności” Bernardety Bieczyńskiej (www.szkolnictwo.pl). Przedszkolaki opowiadały jak radzą sobie ze strachem. Mówiły, że najczęściej zwracają się o pomoc do rodziców, a niektórzy z nich tulą pluszaki czy włączają latarkę, kiedy boją się ciemności. 

Dzieci dowiedziały się również kilku ciekawych rzeczy o wilku, który u wielu osób wzbudza strach. Fotografie z książki Sławomira Wąsika „Idąc za wilkiem” przybliżyły nam naturę tego zwierzęcia, które jest bardzo inteligentne i bardzo trudno spotkać go w naturze. „Niedźwiadki” wykonały pracę plastyczną, wycinając i wyklejając swojego wilka, który był łagodny i przyjazny.

Wraz z grupą przedszkolaków spróbowaliśmy oswoić strach, pokazując że „wilk nie taki straszny jak go maluj”.