• Aktualność
  •  
  •  

Patriotycznie i twórczo

Zajęcia popołudniowe

11 listopada jest ważnym dniem dla nas Polaków. Podczas zajęć dla grupy 7-9 latków w ramach cyklu zajęć: „Podróże po dziecięcej literaturze” mogliśmy przybliżyć sobie kilka faktów z naszej historii.

Zajęcia rozpoczęły się przeczytaniem tekstu: Legendy o Lechu, Czechu i Rusie, ze zbioru „Legend polskich” Wandy Chotomskiej. Dzieci poznały postać Światowida i dowiedziały się, dlaczego orzeł jest godłem Polski. Książka „Krótka historia Polski” przybliżyła nam zmieniające się granice kraju na przestrzeni dziejów. Dzieci zmierzyły się z próbą zrozumienia słów germanizacja i rusyfikacja, doskonale wiedząc, że Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata. Zajęciom towarzyszyło wykonanie pracy plastycznej - wyklejenie godła Polski kolorową bibułą. Orły dostały białych piór, złotych pazurów, dzioba, korony i czerwonego tła. Na koniec zajęć uczestnicy szukali symbolu orła między półkami bibliotecznymi, za którym kryła się tajemnicza skrzyneczka. W pudełku było zadanie do wykonania, pocięte zwrotki hymnu polskiego, które należało ułożyć w odpowiedniej kolejności. Dzieci świetnie poradziły sobie z zadanym ćwiczeniem.

Kształtowanie i pielęgnowanie w dziecku postaw patriotycznych jest bardzo ważne do podtrzymywania naszej tożsamości narodowej.