• Aktualność Relacje
  •  
  •  

Patrycja Wąsikowska - PUSZCZA

wernisaż wystawy fotograficznej

23 maja w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach oraz w Laboratorium Aktywności Społecznej odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej Patrycji Wąsikowskiej „Puszcza”. 150 fotografii, które prezentujemy na wystawie przedstawiają przyrodę Puszczy Niepołomickiej.

Na pięknych zdjęciach możemy podziwiać ptaki, sarny, jelenie, lisy oraz kwiaty i drzewa. Każde ze zdjęć zachwyca kompozycją, światłem, kolorem, są i takie, na których pejzaż sprawia wrażenie nierealnego, aż trudno uwierzyć, że to świat rzeczywisty, znajdujący się obok nas.

Patrycja Wąsikowska jest absolwentką turystyki międzynarodowej i magistrem turystyki przyrodniczej. Cały czas szuka kontaktu z naturą. Duże znaczenie mają dla niej podróże i związane z nimi poznawanie walorów przyrodniczych oraz zdobywanie nowych doświadczeń. Wolne chwile spędza na birdwatchingu i wędrowaniu po trudno dostępnych miejscach w puszczy z aparatem w ręku. Zamiłowanie do fotografii przyrodniczej zmusza ją do ciągłego odkrywania nowych miejsc. Patrycja jest też członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody, dzięki któremu może się rozwijać i realizować nowe pomysły.

Wspólnie z siostrą Virginią prowadzą od 2008 roku stronę puszczaniepolomicka.pl. Głównym celem strony jest rozpowszechnianie wiedzy o kompleksie Puszczy Niepołomickiej oraz kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe tego unikatowego obszaru. Patrycja i Virginia Wąsikowskie mają nadzieję, że „poprzez pogłębianie świadomości ekologicznej oraz rozwijanie szacunku, ciekawości i wrażliwości na piękno przyrody, przyczynią się do promocji odpowiedzialnej turystyki leśnej w regionie, a tym samym do przeciwdziałania degradacji lasów i środowiska przyrodniczego w ogóle. Głęboko wierzą, że razem uda się zachować trwałość Puszczy Niepołomickiej tak, aby przyszłe pokolenia mogły odkrywać i cieszyć się wspaniałością tej perły polskiej przyrody.”

W wernisażu uczestniczyli licznie rodzina i przyjaciele naszej młodej artystki, miłośnicy i fotografowie przyrody - szczególnie naszej Puszczy, a wśród nich  Alina Garska ze Związku Polskich Fotografów Przyrody - Okręg Krakowski, Anna Pagacz i Marian Gałat – fotografowie przyrody, przedstawiciele Stowarzyszenia Zielony Puszczyk oraz mieszkańcy Niepołomic. Przybyłych gości przywitała dyrektor Biblioteki Joanna Lebiest. 

Patrycja opowiedziała o sobie, o dorastaniu w cieniu Puszczy Niepołomickiej dzięki czemu miała okazję obserwować jej niezwykłą różnorodność, zmienność i piękno i o swoich początkach z fotografią. Zaznaczyła, że wszystkie zdjęcia są wykonane zgodnie z etyką fotografii przyrodniczej (kodeks etyczny: http://zpfp.pl/o-zpfp/kodeks-etyczny). 

Opowieść o dzikiej przyrodzie Puszczy Niepołomickiej, to opowieść o kontakcie z naturą i o życiu wyjątkowych bohaterów. Tutaj każdy ma swój czas, swoje miejsce i osobliwą historię. Krajobrazy nieskalane ludzką ręką, niedostępne bagna i dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. To niewielki świat, o który warto się troszczyć i który swoimi zdjęciami chcę pokazywać. Pasja utrwalania na zdjęciach piękna natury to mój sposób na nieustanne odkrywanie jej tajemnic.

Na wystawie prezentuję zdjęcia powstałe na terenie położonym w widłach Wisły i Raby, który był niegdyś częścią wielkiego kompleksu leśnego, rozciągającego się od północnej Kotliny Sandomierskiej aż po dolinę Sanu. Niepołomna – bo od tego staropolskiego słowa wywodzi się nazwa Puszczy Niepołomickiej – była w przeszłości lasem niedostępnym, trudnym do zdobycia i wytrzebienia. Choć teraz dużo się zmieniło, to w naszym lesie wciąż można znaleźć kawałek tej prawdziwej, dzikiej puszczy.

Fotografia przyrodnicza, to jedna z najtrudniejszych dziedzin fotografii. Wymaga cierpliwości, dobrego zmysłu obserwacji i samozaparcia. W tej pasji trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze wróci się czystym bądź suchym. To długie godziny spędzone w ukryciu, przemoczone ubranie, komary i kleszcze. To także wiedza, wytrwałość i poświęcenie, ale przede wszystkim zamiłowanie do świata natury i chęć nieustannego pokazywania jej piękna.

Przebywanie na łonie natury to coś, co kocham najbardziej, dlatego w moim życiu przyroda jest obecna niemal na każdym kroku. Cały czas pragnę kontaktu z naturą, przez co duże znaczenie mają dla mnie podróże nastawione na poznawanie walorów przyrodniczych, z którymi wiąże się zdobywanie nowych doświadczeń. Dorastanie w cieniu Puszczy Niepołomickiej wzbudziło we mnie pasję do przyrody w bardzo szerokim znaczeniu - od mikroświata po podglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku przez teleobiektyw. Ciągły kontakt z naturą nauczył mnie szacunku i wrażliwości do świata przyrody, a także chęć poznawania jej z każdej możliwej strony.

Patrycja Wąsikowska jest również autorką wielu ciekawych artykułów dotyczących naszej Puszczy, które ukazują się w Gazecie Niepołomickiej.

Zapraszamy do oglądania wystawy i podziwiania Puszczy Niepołomickiej. Wystawa będzie czynna do połowy września w godzinach pracy Biblioteki Publicznej w Niepołomicach i Laboratorium Aktywności Społecznej.