• Aktualność
  •  
  •  

Psy na medal zaglądnęły do biblioteki!

Spotkanie z Barbarą Gawryluk

Drugiego kwietnia, w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. Z tej okazji Biblioteka Publiczna w Niepołomicach oraz filia w Podłężu gościły pisarkę, tłumaczkę i dziennikarkę Panią Barbarę Gawryluk. Autorka kolejny raz przyjęła zaproszenie naszej książnicy. Tym razem spotkała się z dwiema klasami pierwszymi ze Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej Polski w Podłężu oraz trzema klasami pierwszymi ze Szkoły Podstawowej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach.

Spośród wielu publikacji dla najmłodszych, które wyszły spod pióra Pani Basi najbardziej poruszające i wzruszające są historie o psach - Balticu i Dżoku. Oparte na prawdziwych wydarzeniach, poparte dziennikarskimi wywiadami opowieści trafiają do młodych czytelników i wzbudzają ogromne zainteresowanie. Właśnie od przygód tych dwóch czworonogów autorka rozpoczęła opowieść o napisanych przez siebie książkach. 

Z kolejnymi niesamowitymi psiakami najmłodsi zapoznali się dzięki serii książeczek „Pies na medal”. Każda z sześciu książek poświęcona jest innemu psu pracującemu. I tak mamy opiekuna osób starszych, ratownika górskiego, przewodnika osób niewidomych, ratownika wodnego, psa lotniskowego i psa lawinowego. Niezaprzeczalnie to bardzo odpowiedzialne zajęcia dla naszych psich przyjaciół, często niedocenianych i troszkę pomijanych, co mogli sobie uświadomić uczestnicy spotkania. 

Kolorowe i wesołe ilustracje książeczek oraz autentyczne zdjęcia bohaterów zrobione przez naszego gościa, dzieciaki mogły zobaczyć na slajdach, a wybrane fragmenty przeczytała sama pisarka. Ale nie tylko o pieskach pisze Pani Gawryluk. Jej najnowsza książeczka opowiada o śwince Tutu, która miała marzenia i nie bała się ich zrealizować. Ta mała, śmieszna świnka może być wspaniałym przykładem, że mimo przeciwieństw losu warto dążyć do celu. 

Wszystkie opowiadania i powieści dzisiejszego gościa są do wypożyczenia w naszych bibliotekach. Z uwagi na to, że cieszą się dużą popularnością zdarza się, że trzeba poczekać na wybrany tytuł. Świadczy to o tym, że książki Barbary Gawryluk to świetna proza i pożytecznie spędzony czas z literaturą. Dzieciaki po prostu bardzo je lubią i bardzo chętnie wypożyczają!

Pierwszczki mogły również poznać publikacje, które z języka szwedzkiego tłumaczyła Pani Basia. Najbardziej znaną jest seria książek „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. Autorka była tak miła, że na prośbę uczniów przeczytała fragment oryginalnego tekstu oraz nauczyła ich kilku słów po szwedzku. 

Na zakończenie spotkania została przywołana przez pisarkę postać dzisiejszego jubilata – Andersena. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się kim był, co napisał i jak jego piękne oraz ponadczasowe baśnie wychowują kolejne pokolenia.
Uczestnicy spotkania autorskiego z Panią Barbarą Gawryluk mogli zakupić książeczki z serii „Pies na medal” i zdobyć piękną dedykację.