• Aktualność
  •  
  •  

Ptasie opowieści i papierowa przygoda

Zrób to sam czyli rysuj, maluj i twórz

Drugi dzień Wakacji w bibliotece ruszył z propozycją warsztatów wpisujących się w cykl zajęć wtorkowych: Zrób to sam, czyli rysuj, maluj i twórz, skierowanych dla dwóch grup wiekowych – 5-6 latki i 7-9 latki.

Do dzisiejszych zajęć dla 5 i 6 latków postanowiliśmy wykorzystać piękny, kolorowy papier, aby stworzyć barwne ptaki, które dzięki dzieciom zasiadły na bajkowym drzewku, znajdującym się obecnie w Galerii Książki dla Młodych.  Do wykonania ptaszków inspiracją był wiersz pt. „Papuga Pelagia”, która okazała się papugą kłamczuchą. Omawialiśmy emocje, jakie wywołał wiersz, ocenialiśmy postępowanie i motywy, jakie kierowały papugą Pelagią i czy były słuszne. Dzieci wyraziły swoją opinię na temat kłamstwa i odpowiadały na pytanie: co to znaczy, że „kłamstwo ma krótkie nogi”. Wtorkowe spotkanie zakończyliśmy krótką zabawą.

Podczas zajęć dla 7-9 latków dzieci poznawały technikę papier mâché wykorzystując ją w konstruowaniu przestrzennego dinozaura i syrenki. Użycie materiałów z recyklingu: butelek, folii, kartonu pozwoliło na stworzenie konstrukcji, która później była obklejana gazetą z makulatury z użyciem kleju z mąki i wody. Dinozaur będzie malowany i ozdabiany na kolejnych wtorkowych zajęciach, by ostatecznie cieszył nas swoim widokiem w bibliotece. Dzieci na koniec zajęć pobiegały, poskakały i dobrze się bawiły.