• Aktualność
  •  
  •  

Spotkanie z Haliną Kunicką

To były piękne chwile z ... Haliną Kunicką

17 stycznia 2019 r. w wypełnionej po brzegi sali akustycznej niepołomickiego Zamku odbyło się spotkanie autorskie z niekwestionowaną Damą Polskiej Piosenki, panią Haliną Kunicką. Organizatorami imprezy była niepołomicka Biblioteka oraz Fundacja „Zamek Królewski w Niepołomicach”.

Halina Kunicka ogromną popularność zyskała na przełomie lat 60/70-tych ubiegłego stulecia, śpiewając, takie przeboje, jak: „Orkiestry dęte”, „To były piękne dni”, „ Niech no tylko zakwitną jabłonie”, przepiękny walc „ Od nocy do nocy”, „Czumbalalajka”, „Lato czeka”. Repertuar artystki jest bardzo bogaty i różnorodny.Teksty do wykonywanych piosenek zostały napisane przez A. Osiecką, W. Młynarskiego, E. Brylla. Muzykę tworzyli do nich W. Kazanecki, W. Korcz, J. Derfel. Ta wspaniała artystka śpiewała na czterech kontynentach, w blisko 30-tu krajach świata. Była polską reprezentantką na wielu międzynarodowych festiwalach. Halina Kunicka do dziś zachwyca kolejne pokolenia swą muzykalnością, talentem i mistrzowską interpretacją tekstu.

Spotkanie z niepołomicką publicznością od początku miało radosną atmosferę. Pani Halina wbiegła na scenę tanecznym krokiem i wykonała przebój pt. „Śpiewam piosenki ludziom na pocieszenie”. Gdy piosenkarka zaczęła śpiewać, publiczność najpierw słuchała, jak zaczarowana. Nie trzeba było długo czekać, aby wszyscy razem z Nią zaczęli wspólnie śpiewać! A następnie zabrzmiały kolejne piosenki m.in. „O gwiazdo miłości”, walc „Od nocy do nocy” i wiele innych.

Pani Kunicka równie ujmująco co śpiewać, potrafi również wspaniale opowiadać. Podczas rozmowy, którą poprowadził znakomity dziennikarz, p. Andrzej Kurdziel, nasza Artystka opowiadała o czasach młodości, o studiach prawniczych, o rodzinie. Wspominała także o swojej ścieżce artystycznej, karierze muzycznej oraz o ludziach i wydarzeniach z tym związanych. Wiele ciepłych słów poświęciła swojemu nieżyjącemu już mężowi, Lucjanowi Kydryńskiemu. Pięknym momentem było wykonanie piosenki pt. „To były piękne dni…”, która oprócz sentymentalnego wydźwięku dla publiczności, było także wzruszającym wspomnieniem dla samej Kunickiej. Tekst utworu pierwszy i jedyny raz napisał dla niej właśnie L. Kydryński.

Piosenkarka zachęcała wszystkich do przeczytania książki pt. „Halina Kunicka. Świat nie jest taki zły”. To wywiad-rzeka, którego autorką jest dziennikarka telewizyjna, Kamila Drecka. Pani Kunicka zaproponowała nam również wysłuchanie nagrania utworu pt. „Ballada dla teściów”. Piosenkarka już nie wykonuje go od wielu lat publicznie. Zaznaczyła jednocześnie, że dedykuje go tutaj wszystkim seniorom, a szczególnie Babciom i Dziadkom, bo przecież za kilka dni będziemy obchodzić ich święto. Na koniec piosenkarka zaśpiewała, oczywiście razem z tłumnie zebraną publicznością (ok. 250 osób) utwór pt. „ Młodym być i więcej nic!”. Kunicka cały czas emanowała pozytywną energią. Był to wieczór pełen radości, wspomnień i muzyki pełnej nieprzemijającego czaru. Finałem wspanialej imprezy były brawa i owacje na stojąco, a na koniec autografy, dedykacje wpisywane na książkach oraz pamiątkowe zdjęcia z Artystką, które zdawały się nie mieć końca…