• Aktualność
  •  
  •  

Spotkanie z Justyną Bednarek

w bibliotece w Niepołomicach

W dniach 16 i 17 października gościliśmy w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach Justynę Bednarek, dziennikarkę i autorkę książek dla dzieci. Odbyły się dwa spotkania: dla klas III ze Szkoły Podstawowej przy ul. 3 Maja i dla klas II ze Szkoły Podstawowej z ul. Szkolnej w Niepołomicach.

Justyna Bednarek opowiadała dzieciom o tym jak została pisarką. Najpierw pracowała jako redaktorka czasopism kobiecych, by z czasem spróbować swoich sił w pisaniu tekstów dla najmłodszych. Jej zabawna książka z 2015 roku pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” szybko zdobyła kilka nagród i nominacji literackich, a obecnie stała się lekturą w II klasie szkoły podstawowej.

Przygody skarpetek trafnie pokazują dzieciom wartości, problemy ale i radości współczesnego świata. Skarpetki są kolorowe, zabawne, ale również wrażliwe, a ich przygody zaczynają się w momencie ucieczki z kosza na pranie w mieszkaniu małej Be. Dzieciom bardzo podobają się te krótkie historie, które doczekały się kontynuacji w książkach: ”Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)” i „Banda czarnej frotte. Skarpetki powracają”.  Autorka podczas spotkania pokazywała dzieciom kolorowe pacynki-skarpetki – bohaterki kolejnych rozdziałów książki, które przyniosła ze sobą. Kilka przeczytanych przez pisarkę tekstów zachęciło uczniów do zadawania pytań na temat Jej pracy pisarskiej oraz inspiracji do tworzenia coraz to nowych i coraz to bardziej niesamowitych przygód zabawnych skarpetek. Ulubioną skarpetką Pani Justyny Bednarek jest tęczowa, która otuliła nogę bezdomnego. Dzięki tej historii zostaje przybliżony dzieciom problem bezdomności. 

Uczniowie byli bardzo zaciekawieni dziwną maskotką przyniesioną przez autorkę. Był to niesporczak, organizm najbardziej odporny na warunki zewnętrzne, który stał się bohaterem książki „Historie spod podłogi” (z serii Czytam sobie). Dzieci poznały również kłębuszki kurzu Kudełka i Grubelka, o których przeczytać można w książeczkach „Serce”,” Dom” i „Wyprawa”. Teksty te dodatkowo pomagają najmłodszym w utrwaleniu umiejętności czytania.  

W twórczości pisarki pojawiły się również przygody czarownicy opisane w książce pt. „Babcocha”. Na spotkaniu zostały także zaprezentowane filcowe postacie kun - bohaterek książki „Pięć sprytnych kun”. Dialogi pełne komizmu i ciekawych przygód bardzo przyciągają uwagę młodego czytelnika, co można było zauważyć obserwując zachowanie dzieci.

Autorka na koniec spotkania wpisywała dedykacje do książek, a dzieci robiły rysunki skarpetek według swych własnych pomysłów. Mamy nadzieję, że książeczki pani Justyny umilą jesienne wieczory nie tylko najmłodszym, ale też dorosłym, bawiąc, ucząc, a także skłaniając do refleksji.