• Aktualność
  •  
  •  

Sztuka pisania

Kaligrafia w Bibliotece

W lutym i marcu w Laboratorium Aktywności Społecznej prezentowana jest wystawa pt. #Kaligrafia. Autorem jest młody artysta z Chrzanowa, specjalizujący się zarówno w kaligrafii, jak i sztuce ulicznej. W młodości stwierdzono u niego dysgrafię, ale ambicja i chęć doskonalenia się doprowadziły do tego, że obecnie jego prace pojawiają się na wystawach, a sam artysta bierze udział w wielu projektach, głównie streetartowych. Twórczość Krzysztofa Woźniaka można również oglądać na profilu społecznościowym Akwartone.

Kaligrafia to sztuka pięknego pisania. Przez większość kojarzona ze starodrukami lub zakurzonymi dokumentami, ale na pewno nie ze współczesnym pismem. Krzysztof Woźniak pokazał nam, że możliwe jest pogodzenie kaligrafii z nowoczesną sztuką. Podczas wernisażu #Calliportfolio, który odbył się 23 lutego w Laboratorium Aktywności Społecznej mieliśmy doskonałą okazję się o tym przekonać. Na wystawie prezentowane są krótkie formy, pisane odręcznie, historycznymi czcionkami, ale z zupełnie współczesnymi hasłami. Często opatrzone są one akwarelą, grafiką, pisane w różnych kolorach, a bywa że również gradientem. Kaligrafia na pracach nie trąci myszką, a wręcz przebija z niej współczesne oblicze reklamy, grafiki komputerowej, sztuki.

Podczas spotkania mieliśmy okazję zobaczyć artystę przy pracy. Najpierw odbyły się dwugodzinne warsztaty kaligraficzne, na których uczestnicy poznali podstawy sztuki pięknego pisania. Natomiast w trakcie wernisażu Krzysztof Woźniak zaprezentował sztukę calligraffiti. Na ściance kartonowo-gipsowej odmalował przy pomocy pędzli i farby akrylowej wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Bajka”. 

Wystawa oraz wernisaż ukazały nam sztukę kaligrafii w zupełnie nowym świetle. Jako narzędzie sztuki ulicznej, element grafiki komputerowej i reklamy, na sztuce użytkowej kończąc. Cieszy fakt, że kaligrafia, którą wiele osób odłożyła do lamusa, odnajduję się współcześnie.