środa, 27 lutego 2019 r.
„Władza – zaszczyt, zobowiązanie czy siła niszcząca?” – pod takim hasłem 19 lutego 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie KLUBU CZYTELNIKA.
Literatura bardzo często odnosi się do szeroko pojętej problematyki władzy, komentuje jej mechanizmy, zajmuje się wiernym portretowaniem władców i przywódców. Klubowiczki zastanawiały się nad odpowiedzią na wiele nurtujących pytań. Czym jest władza? Jakie ma cechy? Czy jest zaszczytem i powołaniem? Na pewno jest przedmiotem pożądania jednostek i całych narodów. To potężna siła, której trudno się oprzeć. W dodatku jest wszechobecna, działa w społeczeństwie, pracy, szkole, bliskich relacjach. Nęci, kusi, wabi… Dlaczego wydaje się nam tak atrakcyjna i pociągająca, a gdy już jej ulegniemy, zmienia ludzi nie do poznania? Co tak naprawdę nam daje? A może także coś odbiera, tylko tego nie widzimy?
Wiele publikacji pokazuje obrazy władzy absolutnej, doktryny porywającej tłumy zwolenników, władzy związanej z religią, a więc władzę Boga, szatana, bóstwa. Czytelniczki zwróciły uwagę na to, że władzę nad nami może mieć również choroba, uzależnienie, sekta, fanatyzm. Władzy najczęściej pragną osoby, które cechuje charyzma, ambicja, chęć zawładnięcia innymi, czy też pragnienie dominacji.
Podczas dyskusji wykorzystałyśmy m.in. następujące publikacje:
Jan Baszkiewicz – Władza, Jean Bisard – Dzieci Dyktatorów, Nigel Cawthorne – 100 tyranów, despotów i dyktatorów, Diane Ducret – Kobiety dyktatorów, Przemysław Słowiński – Kobiety despotów. Biografie prawdziwe, Robert Haasler -Tajne sprawy papieży, Ryszard Kapuściński - Cesarz, Władimir Fedorowski – Tajemnice Kremla, John Sweeney – Korea Północna, Wolfgang Bauer - Porwane. Boko Haram i terror w Afryce, Marcin Jacoby - Chiny bez makijażu.
Marta Piotrowska