• Aktualność Relacje
  •  
  •  

XIV Wielka Wymiana Książek

11 sierpnia 2019 r. w niepołomickim Parku odbyła się XIV WIELKA WYMIANA KSIĄŻEK, zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną oraz Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach.

Już od siedmiu lat akcja WYMIANY, to ogromna strefa promocji wspaniałych publikacji, miejsce spotkań czytelników, pasjonatów książek i niecodzienna okazja do literackich „polowań”. To również miejsce wymiany myśli i dyskusji o literaturze. Jak zwykle unikatową atmosferę WYMIANY stworzyły tłumy zaczytanych ludzi oraz setki książek, pod których ciężarem dosłownie uginały się stoły.   

A wybór książek był ogromny! Tym razem w naszej ofercie dominowały najnowsze polskie kryminały, powieści sensacyjne, fantastyka, tzw. literatura „kobieca”. Popularnością cieszyły się przewodniki turystyczne oraz publikacje z zakresu historii sztuki. Kochających stare książki, czy szukających „perełek wydawniczych” zwabiło stoisko z książkami wydanymi przed 2000 rokiem.

Młodych „wymiankowiczów” kusiło przede wszystkim stoisko z literaturą dziecięcą i młodzieżową. Nam, organizatorom dużą satysfakcję przynosiły momenty, gdy ktoś odnalazł wśród stosów książek coś, co od dawna chciał posiadać w swojej prywatnej kolekcji książek.

Akcja WYMIANY zakończyła się sukcesem. Nowych właścicieli znalazło aż 1700 książek!                                                    
Imprezie towarzyszyły również atrakcje dla najmłodszych pod hasłem Łąka literacka. Dzieci malowały na wielkiej płachcie folii kwiaty, drzewa, owady czyli to wszystko co z łąką się kojarzy. Teksty literackie Małgorzaty Strzałkowskiej i Ewy Stadtmuller dodały uroku „dzieła” naszych milusińskich.

Stanowisko plastyczne z możliwością zrobienia owada czy innego stworka chętnie przyciągało uwagę dzieci. Kolorowe piórka, papiery, druciki  zachęcały do tworzenia przedziwnych postaci rodem ”co w trawie piszczy”.

Na naszej łące literackiej pojawiły się również żywe kwiaty i możliwość uplecenia z nich wianka. Najmłodsi z pomocą rodziców a trochę starsi samodzielnie próbowali zaplatać wielobarwne wianuszki.  Margaretki, nawłoć, wrotycz a nawet mięta to niektóre rośliny, które dzieci mogły poznać  na naszej łące w środku miasta. Na twarzach najmłodszych pojawiały się kolorowe motyle, gdzie jak zwykle kolejka do malowania buziek była do końca trwania imprezy. Dużo zabawy, dziecięcej radości pokazały nam po raz kolejny jak ważne jest kształtowanie młodego człowieka w otoczeniu książek.

Podczas wymiany „schorowani” czytelnicy i odporni na czytanie mogli skorzystać z Ostrego Dyżuru Literackiego. Panie w białych fartuchach wypisywały receptę z książkami na różne dolegliwości. Ta nowa forma promowania czytelnictwa dzięki Fundacji Czas Dzieci niewątpliwie budziła ciekawość uczestników wymiany i zwykłych przechodniów, choć też nie zabrakło chętnych do skorzystania z porady medycznej. Książki, jak już wiadomo od dawna, są świetnym panaceum na wiele dolegliwości ciała i ducha.

Zainteresowanie akcją WYMIANY KSIĄŻEK pokazuje, że kryzys czytelnictwa nie dotyczy Niepołomic.                           

Polacy niewiele czytają? Być może, ale na pewno nie w naszych Niepołomicach! Niezmiernie cieszymy się, że mamy w tym swój udział.