• Aktualność Wakacje 2017 Staniątki

Z wizytą w klasztorze

Kolejne zajęcia z cyklu „Wakacje w bibliotece” zostały zorganizowane tym razem poza siedzibą biblioteki a mianowicie w Opactwie Sióstr Benedyktynek. Ponieważ z przyczyn niezależnych od Biblioteki zapowiadany prelegent nie dotarł, a nadarzyła się okazja do zwiedzenia na co dzień niedostępnych miejsc związanych z życiem staniąteckich mniszek. Tym samym dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w 10 edycji „Cracovia Sacra ”. Wśród atrakcji jakie mieliśmy możliwość zwiedzania były między innymi: wizyta na zakonnym chórze, który jest niejako sercem klasztoru i gdzie na modlitwie i kontemplacji gromadzą się mniszki, wystawy pt. „Skarby staniąteckich” w kapitularzu zakonnym gdzie przedstawiono najcenniejsze eksponaty jakimi dysponuje opactwo oraz zobaczenia jak wygląda cela klasztorna. Największą atrakcją okazało się jednak zwiedzanie kościelnego poddasza gdzie znajduje się gotycka więźby dachowej z reliktami pierwotnego wystroju, jedna z dwóch tak dobrze zachowanych na terenie Polski. Oprowadzaniem oraz barwnymi opowieściami i przedstawieniem bogatej historii zajmowali się: s. Benedykta oraz prof. Andrzej Włodarek-historyk sztuki.

Dziękujemy bardzo Siostrze Stefani oraz Pani Marcie Makowskiej za przekazanie wejściówek na zwiedzanie.