"Historia pewnej znajomości"

Biblioteka Publiczna w Niepołomicach

zaprasza 22 kwietnia o godz. 18:00

na spotkanie z Dorotą Segdą i Jackiem Romanowskim

pt. „Historia pewnej znajomości”

poświęcone wybitnym poetom: Wisławie Szymborskiej i Zbigniewowi Herbertowi.

Wisławę Szymborską i Zbigniewa Herberta łączyła wyjątkowa wieloletnia przyjaźń, utrwalona w listach opublikowanych w tomie pt. „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja z lat 1955-1996". Książka była także inspiracją do przygotowania słuchowiska pod tym samym tytułem dla Radia Kraków w opracowaniu i reżyserii Doroty Segdy, które zostało wyróżnione w 2018 r. nagrodą im. Romany Bobrowskiej przyznawaną przez Radio Kraków.

Podczas spotkania bliżej poznamy historię tej przyjaźni słuchając fragmentów listów i wierszy czytanych przez Dorotę Segdę oraz Jacka Romanowskiego - aktorów Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Dorota Segda – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, profesor sztuk teatralnych, nauczyciel akademicki, od 2016 r. – rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Zadebiutowała w Starym Teatrze rolą Albertynki w „Operetce". Angażowali ją najlepsi polscy reżyserzy kina i teatru: Andrzej Wajda: w „Hamlecie IV" i w „Weselu", Jerzy Grzegorzewski w „Nocy Listopadowej" i w „Sędziach", Kazimierz Kutz w „Wujaszku Wani". Zagrała w filmach i serialach m. in.: „Tato", „Faustyna", „Na dobre i na złe", „Dziewczyny ze Lwowa", „Echo serca". Aktorka dwukrotnie zdobyła prestiżową nagrodę im. Zelwerowicza za role: Salomei w „Śnie srebrnym Salomei" i Małgorzaty w „Fauście". W 2015 roku została Odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Jacek Romanowski – aktor teatralny, filmowy, pedagog profesor zwyczajny Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. W 1978r. podjął pracę w zespole Starego Teatru i pozostaje w nim do dziś. Współpracował z wybitnymi reżyserami, zarówno na deskach teatralnych, jak i w filmie, m.in. z: Jerzym Grzegorzewskim, Krystianem Lupą, Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Tadeuszem Bradeckim, Mikołajem Grabowskim. Ostatnio możemy go spotkać m.in.: w inscenizacji „Panien z Wilka". Zagrał w filmach i serialach: „Śmierć jak kromka chleba", „Tydzień z życia mężczyzny", „Blisko coraz bliżej", „Barwy szczęścia", „Czas honoru". Za swe artystyczne osiągnięcia w 2010 r. został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy do Laboratorium Aktywności Społecznej przy ul. Bocheńskiej 26 w Niepołomicach. Wstęp wolny.